KARATE KLUB SHITO-RYU CELJE GABERJE
Smo klub v Celju, ki trenira SHITO-RYU stil karateja, kar pa ne pomeni, da je SHITO-RYU stil karateja nov stil. Svoje korenine ima namreč na Okinavi, odkoder izvira.
Na Okinavi, otoku južno od Japonske, so se razvile tri različne šole karateja, SHURI-TE, TOMARI-TE in NAHA-TE, ki so se imenovale po mestih, kjer so se razvile. Poznavalci karateja vedo, da sta iz zgodovine teh šol pomembna dva mojstra: ITOTSU iz šole Shuri-Te in HIGAOONNA iz šole Naha-Te. Leta 1929 je v Osako prišel poučevat mojster KENWA MABUNI, ki je bil učenec teh dveh mojstrov.
Ustanovil je svoj stil, ki ga je v čast svojih učiteljev poimenoval SHITO-RYU.
Ime je sestavljeno iz ideogramov mojstrov Itotsuja in Higaoonne: Ito = SHI, Higa = TO, RYU pa pomeni pot.
Tudi naš klub ima ime po tem stilu. Deluje od januarja 1992, od septembra 1993 pa v telovadnici Športnega društva Gaberje.
V klubu trenirajo mladi karateisti, večinoma osnovnošolci in srednješolci, ki se udeležujejo različnih tekmovanj. Trenirajo pa tudi starejši člani, saj je ta stil karateja primeren za vsakogar.
Je namreč stil karateja, kjer se lahko, poleg pridobivanja telesne kondicije in spretnosti, učimo različnih tehnik obrambe in napada, spoznavamo kate in športno borbo, torej za vsakega nekaj. Če ga prav razumemo in treniramo, je pravzaprav način življenja.
Ustanovitelj, vodja in glavni trener kluba je Matjaž Čede, mojster karateja, 6. DAN. Mlajše tekmovalce in tiste, ki šele začenjajo, trenira Alenka Koštomaj, 3. DAN.
Klub je včlanjen v vsestilsko Karate zvezo Slovenije in svetovno SHUKOKAI SHITO-RYU karate zvezo.
Tekmovalci iz kluba se udeležujejo tekmovanj, ki jih organizira Karate zveza, sodelujejo pa tudi na mednarodnih turnirjih v Sloveniji in tujini.
Za zaključek sezone organiziramo poletno karate šolo v naravi, kjer se zbere večina članov našega kluba. Poleg treningov karateja in opravljanja izpitov za višje pasove, se tudi zabavamo ob družabni igrah.Organizator in idejni vodja poletne šole je trener Matjaž Čede, ki pa ne uči le drugih, ampak izpopolnjuje tudi svoje znanje karateja. Obiskuje seminarje raznih mojstrov, med drugim se je učil in treniral karate tudi na Japonskem.
Seminarje, ki so v Sloveniji in v Evropi pa se skupaj z njim udeležujejo tudi ostali mojstri iz kluba in nekateri tekmovalci.
V teh letih so stopnjo mojstrskega pasu 1. DAN dosegli :
1998 Boris Makuc
1999 Alenka Koštomaj Čede, Rok Čede, Goran Babić, Tadej Lešer
2000 Aleksander Arh
2001 Andrej Bergant, Rok Leskovšek
2002 Saša Privšek
2003 Jurij Bugarin, Jožef Stiplošek
2005 Stanislav Pančur, Aleksander Krajnc, Aleš Grdjan, Grega Šketa, Matic Šketa, Igor Starič
2006 Miša Podpečan, Veronika Grabner
2012 Ivo Zagožen, Jan Zajc, Miha Podpečan, Robert Podpečan.
2014 Andrej Flis in Izidor Friškovec, Jakob Rebevšek
2017 Boštjan Gradišnik in Mitja Žagar
2018 Belmina Lozić, Jure Belej
2021 Rok Sitar
(30)
Stopnjo mojstrskega pasu 2. DAN sta dosegla:
2001 Alenka Koštomaj Čede
2006 Jurij Bugarin.
2014 Jan Zajc
2017 Andrej Flis
2020 Boštjan Gradišnik
Stopnjo mojstrskega pasu 3. DAN je dosegel :
2010 Jurij Bugarin
2o14 Alenka Koštomaj Čede